Běžná onemocnění

Je několik běžných onemocnění, která mohou pokožku miminka postihnout, a která jsou většinou neškodná. Klikněte, prosím, na link níže a dozvíte se více o nejběžnějších onemocněních, mějte však na paměti, že pokud si děláte starosti či obavy, je nejlepší kontaktovat praktického lékaře, porodní asistentku či jiného zdravotníka.

Seboroická dermatitida

Když jste si představovali, jaké to bude, až se miminko narodí, jistě Vás nenapadlo, že hlavičku bude mít pokrytou šupinkami podobnými lupům. Vaše miminko však může opravdu mít kousky šupinek na hlavičce i v obočí. Jedná se o seboroickou dermatitidu, která je u malých dětí velice běžná.
 
 Většinou se objeví v prvních týdnech života a během následujících týdnů a měsíců pomalu mizí. Většina případů seboroické dermatitidy se ztratí do osmého až dvanáctého měsíce věku dítěte. 
 
Nesmíte podlehnout pokušení a odstraňovat šupinky prsty! Nejlépe se jich jemně zbavíte, když do vlásků a do pokožky hlavy vmasírujete dětský olej, jako např. JOHNSON'S® Baby olej. Nechte ho několik minut působit, což pomůže šupinky uvolnit. Volné šupinky opatrně vyčešte hustým hřebínek a následně umyjte miminku hlavičku jemným, šetrným mycím prostředkem, který nedráždí oči. 
 
Můžete použít jemný mycí prostředek jako např. JOHNSON'S® Baby koupel pro celé tělo a vlásky nebo pokud má Vaše děťátko hodně vlasů, můžete použít JOHNSON'S® Baby šampon. Naneste trochu mycího prostředku na žínku a pomocí jemných krouživých pohybů odstraňte šupinky a olej z dětské hlavičky. Seboroická dermatitida vypadá sice nevzhledně, je však neškodná. Máte-li však jakékoliv dotazy, či pokud se problém zhoršuje, kůže je zarudlá či podrážděná, případně se rozšiřuje na další oblasti těla (objevuje se jinde než na hlavičce či obočí), zavolejte praktickému lékaři. 
 
Dbejte na to, abyste při masáži či mytí v oblasti fontanely, či měkkých míst na hlavě miminka byla zvláště jemná. 
 

Opruzeniny 

U mnohých dětí dojde ke vzniku opruzenin. Více informací o opruzeninách a ochraně proti nim, najdete v naší části Přebalování.

Ekzém a suchá pokožka

Ekzém a suchá pokožka se u dětí vyskytuje  poměrně často. Více informací naleznete zde

Dětské akné

Dětské akné se projevuje zhruba u 20 % dětí. Většinou se objeví během prvních několika měsíců. Může se projevit ve formě uhříků, hnisavých bílých pupínků či menší vyrážky. Malé bílé uhříky či tečky nazývané milia, se většinou objevují na tvářičce, především na nosíku a bradičce.
 
Nesvědí a Vašemu děťátku nijak nevadí. Jsou způsobeny pouze nevyspělostí potních žláz a pravděpodobně také těhotenskými hormony, zmizí, aniž by potřebovaly nějakou péči.
 

Loupání kůže

Můžete také zpozorovat, že se Vašemu novorozenému miminku během prvních dnů  mírně loupe pokožka, zvláště na dlaních, chodidlech a kotníčkách. Je to zcela normální, zvláště pokud se miminko narodilo po termínu. Po pár dnech tento jev ustane. Nezapomínejte na postižené místo aplikovat hydratační prostředek, čímž pomůžete udržovat pokožku miminka hladkou.