Ekzém a suchá pokožka

Ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje až 20 % všech dětí, především těch, v jejichž rodinné anamnéze se vyskytuje podráždění kůže, astma či alergie. Ekzém se objevuje ve vlnách, období, kdy dojde ke zhoršení jeho projevů, je střídáno obdobími, kdy se objevují jen mírné či vůbec žádné symptomy. U malých dětí se často objevuje ve formě červené, podrážděné, svědivé vyrážky na tvářičce či hlavičce. 
 
V některých případech, může být propuknutí nemoci způsobeno určitými druhy potravin (jako např. kravským mlékem, vajíčky, pšenicí či pomeranči).
U malých dětí se ekzém většinou objevuje jako vyrážka na ručičkách, tvářičce, krčku, loktech a v podkolení jamce, ale může se rozšířit i na jiné části těla.
 
 Je-li stav ekzému opravdu vážný, rozhodně byste měla léčbu tohoto problému diskutovat se svým pratickým lékařem. I tak Vám zde nabízíme některé tipy, jak se s ekzémem, extrémně suchou a citlivou pokožkou vypořádat:
 
  • Vyhněte se věcem, o kterých si myslíte, že mohou způsobit svědění, jako např. prach, tráva, plevel, vlněné oblečení a určité druhy mýdel, prací prostředky, aviváže a parfémy. Chcete-li odhalit původ ekzému, může být užitečné, když si povedete deník.
  • Miminko koupejte jen krátkou dobu, ne déle než 5 až 10 minut, v teplé, ale ne horké vodě. Do koupele můžete také přidat trochu koupelového oleje. 
  • Použijte jemný mycí prostředek nebo šampon speciálně vyvinutý pro děti s citlivou pokožku. Buďte zvláště opatrní u částí těla, která bývají často vystaveny působení okolního prostředí.
  • Po koupeli pokožku jemně osušte měkkým ručníkem, a pak ihned naneste hydratační přípravek. Kůži netřete.
  • Hydratujte pokožku často během dne, zvláště po koupání.
  • Použijte tišící krém, vtírejte ho do pokožky ve směru dolů.
 
Ačkoliv může ekzém dítě opravdu trápit, především v obdobích zhoršení, budete-li se řídit těmito radami, můžete Vašemu děťátku pomoci cítit se lépe.