Shrnutí

Jak budete s Vaším miminkem trávit více času, naučíte se číst, co má a nemá rádo, pochopíte jeho touhy a emoce. Naučíte se, kdy je nejlepší čas na mazlení, na hraní nebo na zklidnění. Pokud je miminko unavené hraním nebo mazlením, nechte ho, ať si odpočine a zkuste to později, dá Vám vědět, kdy bude znovu chtít Vaši pozornost!
 
Jak je tedy dotek důležitý? Jako náš první komunikační prostředek Vám může pomoci vytvořit mezi Vámi a děťátkem silné pouto. A silné pouto může miminku pomoci cítit se bezpečněji, méně plakat a lépe prospívat. Dotek je jedním z hlavních faktorů, který Vám pomáhá vytvářet rodičovskou vazbu k Vašemu dítěti, a proto je velmi důležitý.
 
Poznámka: Pokud cítíte, že nemáte vůli nebo energii snažit se vytvářet pouto se svým miminkem, kontaktujte, prosím, svého lékaře. Je možné, že trpíte poporodní depresí, tedy psychickým onemocněním, na které však existuje pomoc. Nemyslete si, že „je to jen ve Vaší hlavě” a nezkoušejte se s tím poprat sama. Pro Vás i pro Vaše maličké je důležité, abyste požádala o pomoc.