Tišení

V prvních třech měsích pláče většina dětí průměrně dvě hodiny denně. Ačkoliv Vás to může znepokojovat, je to normální. Abyste své děťátko utišila, snažte se nejprve zjistit důvod jeho nespokojenosti. Má hlad? Trápí ho větříky? Potřebuje vyměnit plenku? Nepotřebuje spinkat? Netrápí ho přílišný hluk, světlo či přílišná aktivita?
 
Je-li zdrojem nespokojenosti hlad, větříky či vlhká plenka, řešení je nasnadě. Potřebujete-li utišit ospalé nebo naopak přestimulované miminko, položte si ho na rameno a něžně ho kolébejte. Zpívejte mu nebo na něj tiše mluvte, ujišťujte ho klidným hlasem. Rovněž může pomoci, když miminku budete přitom hladit zádíčka. Zkoušejte různé pozice, abyste přišla na to, která je pro vás pro oba nejpohodlnější.
 
Co byste ještě měla zvážit: během prvních týdnů Vaše miminko není příliš pohyblivé a může plakat o pomoc, když se mu v postýlce leží nepohodlně. Můžete mu pomoci, když ho jemně položíte do jiné pozice, ale na spaní ho z bezpečnostních důvodů pokládejte vždy na zádíčka. 
 
Pokud Vaše miminko pláče neustále nebo pokud Vám to dělá starosti, kontaktujte svého dětského lékaře.