První noci miminka

První noc doma může být opravdu náročná, pokusili jsme se Vám ji usnadnit a připravili jsme pro Vás instruktážní video a užitečnou příručku, které Vám mohou pomoci.

První noc doma

Když své novorozené miminko přivítáte doma, zjistíte, že jeho spánkový rytmus se výrazně liší od toho Vašeho. Novorozené děti spí hodně, 16 – 18 hodin denně, ale většinou ne víc než 3 nebo 4 hodiny v kuse. Během prvních měsíců bude Vaše miminko usínat a budit se kdykoliv během dne (i noci!). Časté probouzení je normální. Během prvních týdnů, byste na probuzení miminka měla reagovat rychle, od 30 sekund do 1 minuty. Většina novorozených dětí není schopna se sama utišit. 
Později, až bude děťátko starší, přibližně dva až čtyři měsíce, začněte ho učit, aby se utišilo samo.
 
Vaše novorozené miminko se může budit z různých důvodů, ale většinou proto, že má hlad nebo potřebuje přebalit. Až své miminko lépe poznáte, budete vědět kdy a jak rychle zareagovat. A pokud dojde k náhlé změně ve spánkovém režimu, měla byste reagovat rychle, protože to může signalizovat nemoc, větší hlad způsobený růstovým spurtem nebo bolestí způsobenou prořezáváním zoubků. 
 

Každé dítě je jiné

Naučte se rozpoznat známky toho, že je Vaše dítě ospalé. Mnohé děti, když jsou unavené, začnou být rozmařilé nebo začnou plakat, jiné si mnou očička, tahají se za uši nebo koukají do prázdna. Jakmile Vám dá dítě znamení, že je ospalé, uložte ho ke spánku nebo ho nechte, ať si zdřímne. 

Opětovné usínání

Abyste snížila rizika syndromu náhlého umrtí, vždy ukládejte děťátko na zádíčka, nikoliv na bříško. Dítě by mělo spát na pevné matraci, bez plandavého nebo volného povlečení. V postýlce by neměla být žádná plyšová zvířátka a dítě by nemělo mít pod hlavičkou polštář ani podložku.

Rozlišujte mezi dnem a nocí

Ačkoliv je Vaše maličké v prvních týdnech velmi nevyspytatelné, můžete ho naučit, že v noci se spinká a ve dne si můžete hrát. Když miminko spí ve dne, nechte svítit světla a udržujte zvuky na normální hladině. Po nakojení a přebalení stimulujte pozornost dítěte tím, že na něj budete mile a expresivně mluvit, budete mu pohybovat ručičkami  ožičkami nebo mu budete ukazovat hračky.
 
V noci pak nechte světla zhasnutá, případně použijte lampičku, nakrmte a přebalte miminko co možná nejklidněji a nejtišeji a vyhněte se jakékoliv aktivní interakci a dítě jen něžně chovejte. Brzy zjistíte, že během noci začne Vaše miminko spát déle.

 

Zaveďte uspávací rituál

Miminka rutinní návyky uspokojují. Už v tomto raném věku můžete začít se zaváděním uspávacího rituálu a můžete tak položit základy pro pozdější měsíce. Např. pravidelně miminko koupejte, poskytněte mu zklidňující masáž a dopřejte mu klidné aktivity před spaním. To Vašemu novorozenému miminku pomůže se uvolnit a snadněji usnout.
 

Dožeňte spánkový deficit

A konečně, využijte doby, kdy miminko přes den spinká, abyste dohnala trochu spánku. Ačkoliv tento čas svádí k tomu obstarat věci v domácnosti, vše budete zvládat lépe, když si zdřímnete se svým maličkým.