Jak koupat miminko

Miminko mužeme koupat v dětské vaničce  ideálně na protiskluzné podložce pro novorozence.
 
Začínáme jen s pár centimetry teplé vody s ideální teplotou  37°C. Vždy, ještě než miminko do vody ponoříte, pro jistotu zkontrolujte teplotu vody na svém předloktí a zároveň romíchejte vodu rukou, abyste měli jistotu, že je voda rovnoměrně teplá.
 
Jednou rukou jemně podpírejte miminku zádíčka, hlavičku a krček, a pomalu ho ponořte do vody a položte na protiskluznou podložku. Nadále miminko jednou rukou podpírejte a druhou omývejte. 
 
Nejprve jemně otřete očička vatovým tamponem namočeným v čisté a teplé vodě. Na každé očičko použijte čistý tampon a otírejte vždy ve směru od vnitřního koutku ven. Pak použijte měkkou žínku a otřete miminku pusinku, nosík a celý obličej, a to ve směru od středu ven. Omyjte záhyby na krčku a nezapomeňte na oblast za oušky. 
 
K mytí těžko dostupných míst můžete použít vatové tampony  Čistěte pouze ta místa, na která vidíte, nikdy nestrkejte nic hluboko do ušního kanálku či do nosíku.
 
K mytí starších dětí používejte žínku, teplou vodu a jemný mycí prostředek vyvinutý speciálně pro děti, jako např. JOHNSON'S® Baby koupel pro celé tělo a vlásky.  Pokud je Vaše miminko vlasaté, můžete použít jemný šampon, jako např. JOHNSON'S® Baby šampon s unikátním složením NO MORE TEARS® (“Už ani slzu“).
 
Vlásky umyjete tak, že navlhčíte žínku a nanesete na ni malé množství dětského šamponu nebo JOHNSON'S® Baby koupele pro celé tělo i vlásky. Následně žínkou masírujete jemně hlavičku. Nebojte se jemně omýt i měkké místo na hlavičce (tzv. fontanelu). Žínku důkladně vypláchněte v teplé vodě. Znovu žínku namočte v čisté vodě a pomocí ní miminku omyjte šampon z hlavičky.
 
Nakonec umyjte plenkovou oblast. U holčiček omyjte genitální oblast ve směru zepředu dozadu. U neobřezaných chlapečků jemně omyjte penis a genitální oblast, rovněž ve směru zepředu dozadu. Předkožku nepřetahujte.
 
Pak nechte miminko, ať si chvilku hraje v teplé vodě. Novorozeňata si tuto chvilku většinou opravdu užívají. Během hraní polévejte miminko vodou, aby mu nebyla zima. Nikdy nepouštějte na miminko vodu rovnou z vodovodu, protože teplota vody by se mohla náhle změnit. 
 
Při vyndavání miminka z vody buďte velmi opatrná. Chyťte ho v podpaží a prsty obejměte hrudníček. Nezapomínejte podpírat hlavičku. Vyndejte ho z vody a rychle zabalte do ručníku. Chvilku se s ním pomazlete. Je to další hezká chvilka: miminku je teploučko a zabalené v ručníku se cítí bezpečně a příjemně.
 
Je třeba, abyste miminko dobře osušila v záhybech kůže, protože nadbytečná vlhkost by mohla způsobit podráždění. Ještě než miminko oblečete, natřete ho hydratačním prostředkem, který pomůže udržet pokožku hydratovanou. 
 
Hypoalergenní tělové mléko JOHNSON’S® Baby bylo klinicky testováno jako dostatečně jemné a šetrné pro použití na dětskou pokožku. Případně můžete použít také JOHNSON’S® Baby olej. Věnujte chvilku vmasírování tělového mléka či oleje na končetiny, zádíčka a bříško miminka a pomozte mu se uvolnit. 
 
Na plenkovou oblast naneste tenkou vrstvu krému proti opruzeninám, čímž pokožku chráníte proti vzniku opruzenin. 
 
Zabalte miminko do zavinovačky, aby mu bylo teplo. Teď mu můžete učesat jemným kartáčem vlásky. 
 
Koupel je skvělým způsobem jak oddělit „čas hraní” a „čas spaní” a zároveň Vám dává možnost prohlubovat pouto mezi vámi. Vaše miminko je teď krásně čisté a pod peřinkou je mu jak v pokojíčku. Zrovna včas na ukolébavku. Užijte si to!